Gdzie pracownik może rozpocząć delegację

To gdzie ma się rozpocząć i zakończyć delegacja powinno być określone przez pracodawcę w poleceniu wyjazdu. Delegacja może rozpocząć się w miejscu pracy delegowanego lub miejscu jego pobytu stałego lub czasowego.

Pracodawca może tutaj wykazać się dobrem firmy lub pracownika, bo gdy miejscem rozpoczęcia jest siedziba to pracownik będzie musiał we własnym zakresie dotrzeć do firmy i dopiero od tego miejsca będzie miał płatną delegację. Przepisy nie regulują czyim dobrem powinien kierować się pracodawca, jednakże kierując się zasadą nieobciążania delegowanego dodatkowymi kosztami w dobrym tonie jest zlecenie rozpoczęcia delegacji w miejscu zamieszkania pracownika, wyjątkową sytuacją jest oczywiście taka, kiedy pracownik w trakcie pracy otrzymuje polecenie, wtedy normalne jest, że rozpoczyna się ona w miejscu pracy, ale skończyć może się w domu pracownika.

Pracodawca natomiast nie ma prawa wyznaczyć miejsca rozpoczęcia w którym pracownik nie zamieszkuje oraz nie pracuje, tzn. może to zrobić, ale tylko gdy delegowany wyrazi taką zgodę i np. oświadczy, że faktycznie w danym momencie przebywa lub będzie przebywał w innym miejscu bo jest np. u rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *