Kiedy podwyżki diet?

Obecne stawki diet mają już prawie 10 lat, ostania waloryzacja miała miejsce 1 marca 2013 r.! Niestety resort rodziny i polityki społecznej nadal nie podjął prac nad zmianę tego przykrego faktu, twierdząc że nie otrzymywali sygnałów, że je taka potrzeba oraz że nie chcą zwiększać kosztów prowadzenia działalności, wiec w najbliższym czasie nie ma co liczyć na ich wzrost.

Przypomnijmy, że obecna stawka diety dla delegacji krajowej to 30zł i powinna pokryć dzienne wyżywienie osoby w delegacji. Brzmi jak nieśmieszny żart, ale to niestety prawda, o ile 9 lat temu przy średniej pensji 3650,06 zł była to nawet rozsądna stawka, to obecnie przy średniej pensji 5662,53zł taka dieta wystarczy na maksymalnie jeden średniej jakości posiłek, chyba że ktoś jest akurat na etapie odchudzania i z niezrozumiałych dla mnie przyczyn stwierdził, że najlepsza będzie… głodówka. Ciągły wzrost cen i szalejąca inflacja powoduje, że ceny usług gastronomicznych rosną i będą rosły dalej, tylko rządzący jakby zapomnieli o tym, że stawki delegacji pozostają na tym samy poziomie prawie od dekady, ale przecież Polacy mają „pracować” za miskę ryżu, więc wszystko się zgadza.

Taki stan rzeczy powoduje, że pracownicy coraz mniej chcą podróżować w ramach delegacji, żądaj podwyżek albo zapewnionego pełnego wyżywienia i zapewnionego noclegu. Nie inaczej ma się ryczałt za każdy kilometr przejechany prywatnym samochodem, przy obecnych cenach paliwa, autostrad i eksploatacji pojazdów, delegowani jeżdżą praktycznie po kosztach, a w przypadku podróży zagranicznych muszą nawet dokładać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *