Praca w delegacjach. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w delegacjach, często zastanawiają się o co zapytać pracodawcę, aby podjąć słuszna i świadomą decyzję o akceptacji bądź odrzuceniu danej oferty. W tym artykule postanowimy pomóc takim nowicjuszom.

Najważniejsze pytanie to częstotliwość wyjazdów, czyli jak często będziemy musieli wyjeżdżać, czy będzie to raz w tygodniu czy codziennie, jest to kluczowa informacja od której powinniśmy zacząć rozważać daną ofertę pracy. Kolejna kwestia to czas trwania delegacji, czy jest możliwość powrotu na noc do domu, czy trzeba nocować poza domem, przy tym warto też zainteresować się kwestia polityki firmy co do noclegów. Zapytać czy firma zapewnia miejsce w hotelu, czy samemu trzeba sobie coś zarezerwować, a może wypłacają tylko ryczał nie wnikając w koszty i formę nocowania.

Kolejny bardzo ważny aspekt to środek transportu którym mamy się poruszać, w przypadku delegacji krajowych zazwyczaj jest to samochód (warto dopytać czy będzie to samochód służbowy czy prywatny), ewentualnie kolej lub co bardzo rzadko się zdarza samolot. W przypadku delegacji międzynarodowych zazwyczaj będzie to tylko samolot, ze względu na możliwość szybkiego przemieszczania bez starty czasu na długotrwałą podróż, chociaż zdarza się, że pracodawca wymaga aby podróżować np. samochodem służbowym, wtedy należy się zastanowić czy jesteśmy w stanie i mamy predyspozycję do spędzania czasem nawet całego dnia w samochodzie.

Warto zapytać też jak wygląda samo rozliczenie delegacji czy firma daje nam zaliczkę na cały wyjazd, z którego po powrocie się rozliczamy, czy musimy najpierw opłacać wszystko z własnych pieniędzy a później po powrocie dostajemy dopiero zwrot, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku długich i zagranicznych podróży. Obecnie większość firm wyposażą swoich pracowników w karty firmowe z których mogą korzystać, a po powrocie muszą do rozliczenia dołączyć wszystkie rachunki i faktury. Jest to bardzo wygodny sposób zarówno dla pracodawcy jak i pracownika, pracownik nie musi martwić się, że zabraknie mu prywatnych środków, a pracodawca może kontrolować poniesione wydatki i w każdej chwili sprawdzić ile kosztują go podróże służbowe jego pracowników.

Ważnym aspektem o który trzeba zapytać to planowane destynacje naszych podróży, warto wcześniej wiedzieć w jakie rejony kraju czy świata mamy w ramach delegacji wyjeżdżać, na świecie są mniej i bardziej niebezpieczne miejsca, różne kręgi kulturowe i mentalne, a niezwykle ważne dla naszego samopoczucia jest, aby w pracy czuć się bezpiecznie i swobodnie.

Znając odpowiedzi na te pytania możemy sobie dopiero odpowiedzieć, czy na pewno chcemy podjąć tę pracę i czy będzie sprawiała nam przyjemność i satysfakcję, a nie będzie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *