Wyżywienie w czasie delegacji, czy lunch może być obiadem?

Częstym problemem pracowników przy rozliczaniu delegacji, jest kwalifikacja posiłku, Ustawodawca przewidział tylko śniadanie obiad i kolację, a co w przypadku jeśli byliśmy na lunchu, branchu albo obiadokolacji czy poczęstunku? Jak zakwalifikować takie posiłki w delegacji?

Rozwiązanie jest proste nie jest ważna nazwa, ważny jest charakter posiłku.

Zgodnie z Rozporządzaniem każdemu pracownikowi niezależnie czy jest na delegacji w kraju czy zagranicą przysługuje dieta na pokrycie kosztów związanych z posiłkiem jeśli nie miał tych posiłków zapewnionych. W przypadku gdy posiłki były zapewnione lub zapłaciliśmy za nie np. kartą firmową to należy je odpowiednio rozliczyć i pomniejszyć należna delegowanemu dietę.

Delegacje krajowe:

  • śniadania 25% diety
  • obiad 50% diety
  • kolacja 25% diety

Delegacje zagraniczne:

  • śniadanie 15% diety
  • obiad 30% diety
  • kolacja 30% diety

Jeśli chcesz obliczyć należna dietę skorzystaj z naszego kalkulatora diet

W przypadku kwalifikacji innych niż wymienione powyżej posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) należny zwrócić uwagę na charakter posiłku nie na jego nazwę, jeśli udaliśmy się na ciepły posiłek około południa to taki posiłek należy potraktować jako obiad, niezależnie od tego czy nazwiemy go zgodnie z Rozporządzeniem lunchem czy obiadem. Jednakże jeśli np. będąc na wyjeździe delegowany miał zapewniony lunch ale był to np. kawa lub herbata i skromny poczęstunek w postaci kilku małych kanapek czy koreczków to pomimo iż zostało to nazwane lunchem nie można takiego wyżywiania zakwalifikować jako obiadu i w takim wypadku nie ma podstawy do pomniejszania diety o wyżywienie.

Ideą wypłacania pracownikowi diety w trakcie delegacji jest zapewnienie mu nieponoszenia dodatkowych kosztów, które miałby przeznaczyć na wyżywienie. Często też powstaje problem czy jeśli np. klient zaprosi delegowanego na kolację to czy należy wtedy pomniejszać wartość diety o to wyżywienie. Interpretacja jest jednoznaczna, jeśli delegowany nie zapłacił za posiłek tylko go dostał to niezależnie czy posiłek zapewniła mu firma, czy klient czy było to wliczone w cenę noclegu, należy w takim przypadku pomniejszyć dietę o ten posiłek.

Należy pamiętać że w przypadku diety krajowej jeśli delegowany miała zapewnione trzy posiłki to nie zostanie mu wypłacona żadna dieta, a w przypadku delegacji zagranicznej nawet przy pełnym wyżywaniu zawsze delegowany dostanie 25% diety ( za pełną dobę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *