Zmiana czasu na zimowy w trakcie pracy

delegacje, system do delegacji

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbędzie się jeszcze w tym miesiącu, a dokładnie w nocy z 29 na 30 października przestawimy wskazówki z 3:00, na 2:00. Jak wygląda wiec czas pracy i wynagrodzenie w momencie, gdy zmiana czasu na zimowy odbywa się w trakcie pracy.

Nie da się ukryć, że w tej sytuacji każdy pracujący na nocnej zmianie będzie w pracy o godzinę dłużej. Przepisy kodeksu pracy nie odnoszą się do tej konkretnej sytuacji, ale zgodnie z art. 80, wynagrodzenie przysługuje za wykonana pracę. Każda godzina pracy powinna więc zostać wynagrodzona i tak powinno być w tym przypadku, pracownikowi należy tę dodatkową godzinę rozliczyć jako godzina pracy nadliczbowej.

Co ważne za godziny nadliczbowe pracownikowi należy wypłacić dodatek (100% w przypadku godzin nocnych) albo udzielić czasu wolnego od pracy w stosunku 1:1, w tym wypadku udzielić mu dodatkowej wolnej godziny.

Aktualnie w Polsce istnieje rozrządzenie regulujące zmiany czasu do października 2026r. wiec do tego czasu raczej ze zmian czasu nie zrezygnujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *